Ak máte webové stránky a chcete, aby sa k nim mohli dostať aj ostatní ľudia, musíte mať nevyhnutne hosting. A keď už to urobíte, chcete, aby bola vaša stránka aj bezpečná, preto sa musíte vybaviť certifikátom SSL. Poďme však pomaly, krok za krokom.

Čo je hosting webových stránok a čo zahŕňa

Hosting webových stránok je internetová hostingová služba, ktorú spoločnosti poskytujú zákazníkom na umiestnenie ich stránok a ich sprístupnenie online návštevníkom z celého sveta.

Poskytovateľ služby webhostingu pridelí na webovom serveri priestor na uloženie súborov webovej lokality (kódu, obrázkov atď.) a jej obsahu. Majiteľovi tiež poskytuje prostriedky na vytvorenie a udržiavanie jeho stránky v určitom priestore s možnosťou vyhľadávania a návštevníkom poskytuje možnosť prístupu na stránku, napríklad pri zadaní názvu domény.

Ak máte webové stránky a chcete, aby sa k nim mohli dostať aj ostatní ľudia, musíte mať nevyhnutne hosting.

Čo však zahŕňa hosting webových stránok?

  • Webhosting zvyčajne zahŕňa jeden alebo viacero serverov, na ktorých sa nachádza webová lokalita. Servery môžu byť fyzické alebo virtuálne, pričom poskytujú fyzický priestor, elektrickú energiu a internetové pripojenie.
  • Konfigurácia systému názvov domén na definovanie názvov lokalít a ich nasmerovanie na hostingové servery
  • Webový server bežiaci na hostiteľskom počítači

Okrem toho pre každú lokalitu, ktorá je hostiteľom servera:

  • priestor na serveroch na ukladanie súborov, ktoré tvoria lokalitu
  • Konfigurácia špecifická pre danú lokalitu
  • Často databázu
  • Softvér a prihlasovacie údaje, ktoré umožňujú zákazníkom prihlásiť sa a umožňujú im vytvárať, organizovať a upravovať stránky
  • E-mailové spojenie pre hostiteľa a stránku na odosielanie e-mailov zákazníkovi
Hosting webových stránok je internetová hostingová služba, ktorú spoločnosti poskytujú zákazníkom na umiestnenie ich stránok a ich sprístupnenie online návštevníkom z celého sveta.

Čo je SSL?

Secure Sockets Layer (SSL) je štandardná technológia, ktorá stojí za vytvorením šifrovaného spojenia medzi webovým serverom (hostiteľom) a webovým prehliadačom (klientom). Toto spojenie medzi nimi zabezpečuje, že všetky údaje, ktoré sa medzi nimi prenášajú, zostanú súkromné a vlastné. Protokol SSL je priemyselným štandardom a používajú ho milióny webových stránok na zabezpečenie online transakcií so svojimi zákazníkmi. Ak ste niekedy navštívili webovú lokalitu s použitím https: // v adresnom riadku, vytvárali ste zabezpečené spojenie pomocou protokolu SSL. Ak máte eshop alebo predávate tovar prostredníctvom svojej webovej stránky, protokol SSL pomáha budovať dôveru u vašich zákazníkov.

Secure Sockets Layer (SSL) je štandardná technológia, ktorá stojí za vytvorením šifrovaného spojenia medzi webovým serverom (hostiteľom) a webovým prehliadačom (klientom).

Pochopenie toho, ako pripojenie SSL chráni vaše údaje

Použitím certifikátu SSL sa vytvorí šifrované spojenie medzi webovým prehliadačom používateľa a webovým serverom. To znamená, že údaje prenášané medzi webovým serverom a webovým prehliadačom nemožno prečítať bez toho, aby boli najprv dešifrované. Tým sú údaje chránené pred špehovaním niekým iným na internete, pretože nebude schopný porozumieť zašifrovaným údajom. Bez protokolu SSL by si každý, kto je schopný vidieť prenos vašich údajov, mohol prečítať všetky odoslané alebo prijaté údaje vrátane dôverných a citlivých informácií, ako sú čísla kreditných kariet.

Ako sa vytvára šifrované spojenie

Pri pokuse o vytvorenie zabezpečeného spojenia dochádza k niekoľkým základným krokom. Tu je zhrnutie týchto krokov:

  • Zadajte alebo vyberte zabezpečenú adresu URL (napr. „https://abcdefg.com“).
  • Webový server prijme vašu požiadavku a potom odošle odpoveď, ktorá sa pokúsi nadviazať spoľahlivé spojenie medzi webovým prehliadačom a webovým serverom, nazývané aj „SSL handshake“.
  • Po overení certifikátu SSL pomocou SSL handshake sa údaje prenášané medzi webovým serverom a webovým prehliadačom zašifrujú, aby zostali súkromné a bezpečné.

Ako zistiť, či stránka používa certifikát SSL

Hoci sa údaje o protokole SSL návštevníkovi nezobrazujú, väčšina prehliadačov zobrazí v adresnom riadku visiaci zámok alebo inú formu identifikácie. Ten označí, či ste práve chránení šifrovanou reláciou SSL. Ak chcete získať podrobnosti o certifikáte SSL, stačí kliknúť na zámok.

YouTube video

Čo znamená certifikát SSL pre návštevníkov?

Väčšina certifikátov SSL obsahuje názov domény, názov spoločnosti, adresu, mesto, štát a krajinu. Obsahujú aj dátum platnosti certifikátu a údaje o certifikačnej autorite (spoločnosti, ktorá vydala certifikát SSL). Keď sa prehliadač pokúsi nadviazať spojenie SSL s webovou lokalitou, overí, či platnosť certifikátu nevypršala, či ho vydala dôveryhodná autorita a či sa používa pre správnu webovú lokalitu. Ak niektorá z týchto kontrol zlyhá, webový prehliadač zobrazí upozornenie, v ktorom vás informuje, že stránka nie je zabezpečená protokolom SSL.

Z rovnakej kategórie:

admin

Príspevky z blogov:

  • Tipy na hosťovanie WordPress pre firmy

    Tipy na hosťovanie WordPress pre firmy

    Každý deň sa pomocou WordPress vytvorí a rozvinie viac ako 500 nových webových stránok a väčšina zo 100 najrýchlejšie rastúcich amerických podnikov používa WordPress. Keďže …
  • Registrácia domény

    Registrácia domény

    Doména je jednoducho identita webovej stránky v adrese URL. Je to skratka internetových poštových smerovacích čísel, ktoré používateľom webu presne určujú miesto, kde majú nájsť …
  • Prehľad domén najvyššej úrovne (TLD) 

    Prehľad domén najvyššej úrovne (TLD) 

    Poznáte domény najvyššej úrovne (TLD)? Čím sa doména .org líši od domény .com alebo doména .tech od domény .io? Čo tieto písmená v adresách webových …
  • Prečo potrebujete bezpečnostný certifikát

    Prečo potrebujete bezpečnostný certifikát

    Webové lokality potrebujú certifikáty SSL na ochranu údajov používateľov, overenie vlastníctva webovej lokality, zabránenie útočníkom vo vytvorení falošnej verzie webovej lokality a vyjadrenie dôvery používateľom. …
  • Tipy pre úspešnú registráciu webovej domény

    Tipy pre úspešnú registráciu webovej domény

    Registrácia webovej domény je dôležitým, rozhodujúcim krokom pri zakladaní webových stránok. Nemusíte sa obávať žiadnych komplikácií, pokiaľ si najskôr dôsledne urobíte domácu úlohu a naučíte …

Kategórie:

Mapa stránok: