O tom, aké pohodlné môžu byť externé pevné disky, niet pochýb. Vďaka týmto zariadeniam môžete ísť kamkoľvek vyzbrojení terabajtmi dát, ktoré môžete ľahko zdieľať s viacerými zariadeniami. Ich inštalácia je tiež hračka. Niekedy sa však zdá, že kvôli ich zdanlivo úžasnej zdatnosti ľudia zabúdajú na to, aké sú krehké, a preto je nevyhnutné dozvedieť sa, čo všetko je potrebné pri záchrane údajov z externého disku

Bohužiaľ, len málo ľudí pozná postup obnovy súborov z týchto externých pevných diskov. Niektorí jednoducho spanikária a nevedia, čo a ako to urobiť. Ak však viete, ako obnoviť údaje z externého pevného disku, ušetríte si problémy s tým najhorším. Pomôže vám to zvrátiť udalosť, ktorá mohla mať katastrofálne následky. 

Ako fungujú externé pevné disky 

Externý pevný disk sa skladá z viacerých citlivých komponentov. Tieto komponenty sú zodpovedné za zaznamenávanie údajov vo forme magnetického vzoru, ktorý tvoria skupiny zmagnetizovaných kovových zŕn. Zrná pokrývajú kruhové obrazce rotujúce rýchlosťou 7 200 otáčok za minútu, čo je prípad spotrebných diskov. 

Každá platňa má špeciálnu čítacie hlavu, ktorá sa vznáša niekoľko nanometrov nad povrchom platne. Táto hlava zapisuje na disk a premieňa reťazce bitov pomocou elektrického prúdu, ktorý je privádzaný cez elektromagnet. 

Na spodnej strane pevného disku je pripojená doska s obvodmi. Na nej sa nachádza hlavný čip radiča a ďalšie elektronické komponenty, ktoré sú zodpovedné za riadenie činnosti hlavy. 

Medzi týmito mnohými elektronickými komponentmi sa nachádza malý pamäťový čip, v ktorom je uložený firmvér. Ide o trvalý softvér, ktorý obsahuje základné pokyny, ako pevný disk komunikuje s ostatným hardvérom počítača. 

Teraz, keď už máte predstavu o fungovaní externých pevných diskov, je čas oboznámiť sa s rôznymi metódami záchrany údajov z externého disku. 

O tom, aké pohodlné môžu byť externé pevné disky, niet pochýb.

Vyskúšajte príkaz CHKDSK 

Nástroj známy ako CHKDSK nájdete v každom počítači so systémom Windows. Jeho hlavným účelom je potvrdiť integritu súborového systému určitého zväzku a pokúsiť sa vyriešiť logické chyby súborového systému. Používanie nástroja CHKDSK je prekvapivo jednoduché a ľahké napriek tomu, že nemá grafické používateľské rozhranie. Stačí postupovať podľa nasledujúcich krokov:

 1. Prejdite do vyhľadávacieho poľa na paneli úloh a zadajte „cmd“
 2. Vyberte položku Spustiť ako správca. 
 3. Zadajte príkaz chkdsk X: /f a stlačte kláves enter. Nezabudnite nahradiť X konkrétnym písmenom určeným pre pevný disk, ktorý sa snažíte opraviť. 
 4. Dajte CHKDSK dostatok času na dokončenie.  

Preinštalovanie ovládača  

Aj profesionáli sa stále dopúšťajú chýb a vývojári softvéru, ktorí stoja za tvorbou ovládačov pevných diskov, nie sú výnimkou. Poškodený alebo chybný ovládač môže spôsobiť, že váš pevný disk bude nedostupný alebo nepoužiteľný. Dobrou správou je, že jeho preinštalovanie vám zaberie len niekoľko minút. 

 1. Prejdite do panela vyhľadávania na paneli úloh a zadajte “ správca zariadení.”
 2. Vyberte možnosť Správca zariadení.
 3. Prechádzajte dostupné kategórie a vyhľadajte svoj externý pevný disk. Väčšinou ho ľahko nájdete v kategórii Prenosné zariadenia. 
 4. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na kartu SD a vybrať položku Odinštalovať zariadenie. 
 5. Reštartujte počítač. 
 6. Poskytnite správnemu ovládaču dostatok času na jeho automatickú reinštaláciu.
Vďaka týmto zariadeniam môžete ísť kamkoľvek vyzbrojení terabajtmi dát, ktoré môžete ľahko zdieľať s viacerými zariadeniami.

Využite funkciu prvej pomoci programu Disk Utility 

Používatelia počítačov Mac síce nebudú môcť používať CHKDSK na záchranu údajov z externého disku, ale majú ešte lepšiu možnosť: Funkcia Prvá Pomoc programu Disk Utility. Podľa názvu je hlavnou funkciou tejto funkcie Prvá Pomoc posúdenie a oprava úložných zariadení, ktoré nefungujú tak, ako by mali. 

Keďže jej používateľské rozhranie je príjemné a jednoduché na používanie, je to trochu samozrejmé. Tu sú však kroky, ktoré by ste mali vykonať, aby ste túto metódu vykonali:

 1. Prejdite do vyhľadávača. Vyberte položku Aplikácie a vyberte položku Nástroje. Spustite program Disk Utility. 
 2. V zozname na ľavej strane vyberte konkrétny pevný disk, ktorý chcete opraviť. 
 3. Kliknite na tlačidlo označené ako Prvá Pomoc. 
 4. Overte, či sa vám páči program Prvá pomoc na posúdenie oddielu z hľadiska chýb. 
V súčasnom digitálnom veku, kde je každý z nás neustále pripojený k elektronike, zohrávajú pamäťové karty dôležitú úlohu.

Prenájom spoľahlivej služby obnovy údajov z pevného disku 

Jedinou nevýhodou záchrany údajov z externého pevného disku je, že niekedy ju nemôžete jednoducho vykonať doma pomocou softvéru na obnovu údajov. V niektorých prípadoch, ako napríklad v prípade pevných diskov s fyzickým poškodením, je najlepšou možnosťou vyhľadať spoľahlivé servisné stredisko na obnovu dát.

Týchto poskytovateľov služieb tvoria profesionáli, ktorí majú za sebou dlhoročné skúsenosti a používajú najmodernejšie vybavenie, ktoré im umožňuje vykonať obnovu vo vašom mene. Hoci tieto centrá na obnovu údajov nie sú rovnaké, v podstate sa riadia rovnakým pracovným postupom, ktorý zahŕňa tieto kroky:

 1. Zadajte pracovnú objednávku. 
 2. Správne zabaľte médiá a pripravte ich na prepravu. 
 3. Získajte profesionálny odhad. 
 4. Dohodnite sa na cenovej ponuke. 
 5. Počkajte, kým sa vaše údaje obnovia a bezpečne vám budú doručené na externom pevnom disku, flash disku alebo DVD. 

Na rozdiel od toho, čo si väčšina ľudí myslí, záchrana dát z externého disku s pomocou profesionála nie je spojená s vysokými cenami. Mnohé legitímne spoločnosti si za túto službu účtujú spravodlivé poplatky, čo znamená, že nemusíte minúť veľa peňazí len preto, aby ste nedostali žiadne výsledky. 

YouTube video

Použitie softvéru na obnovu údajov z pevného disku 

Poslednou, ale nie najmenšou možnosťou záchrany údajov z externého pevného disku je použitie softvéru na obnovu údajov, najmä ak je zariadenie už logicky poškodené. Každý softvér sa riadi špecifickým spôsobom obnovy údajov z pevných diskov, preto je najlepšie vybrať si taký, ktorý vám najviac vyhovuje. 

Na záver

Toto sú len niektoré z metód záchrany údajov z externého disku. Nezabudnite zvážiť všetky možnosti, aby ste mohli s istotou a bez obáv obnoviť svoje dôležité údaje. 

Z rovnakej kategórie:

  Nenašli sa žiadne

admin

Príspevky z blogov:

 • Vyhnite sa bežným chybám webhostingu 

  Vyhnite sa bežným chybám webhostingu 

  Domovanje ako popredná webhostingová spoločnosť ponúka špičkové servery a dlhý zoznam funkcií s 99,9 % dobou prevádzky. Ak sa však nevyzbrojíte správnymi informáciami a nemáte …
 • Tipy na hosťovanie WordPress pre firmy

  Tipy na hosťovanie WordPress pre firmy

  Každý deň sa pomocou WordPress vytvorí a rozvinie viac ako 500 nových webových stránok a väčšina zo 100 najrýchlejšie rastúcich amerických podnikov používa WordPress. Keďže …
 • Bezpečné webové stránky

  Bezpečné webové stránky

  Ak máte webové stránky a chcete, aby sa k nim mohli dostať aj ostatní ľudia, musíte mať nevyhnutne hosting. A keď už to urobíte, chcete, …
 • Registrácia domény

  Registrácia domény

  Doména je jednoducho identita webovej stránky v adrese URL. Je to skratka internetových poštových smerovacích čísel, ktoré používateľom webu presne určujú miesto, kde majú nájsť …
 • Prehľad domén najvyššej úrovne (TLD) 

  Prehľad domén najvyššej úrovne (TLD) 

  Poznáte domény najvyššej úrovne (TLD)? Čím sa doména .org líši od domény .com alebo doména .tech od domény .io? Čo tieto písmená v adresách webových …
 • Prečo potrebujete bezpečnostný certifikát

  Prečo potrebujete bezpečnostný certifikát

  Webové lokality potrebujú certifikáty SSL na ochranu údajov používateľov, overenie vlastníctva webovej lokality, zabránenie útočníkom vo vytvorení falošnej verzie webovej lokality a vyjadrenie dôvery používateľom. …
 • Tipy pre úspešnú registráciu webovej domény

  Tipy pre úspešnú registráciu webovej domény

  Registrácia webovej domény je dôležitým, rozhodujúcim krokom pri zakladaní webových stránok. Nemusíte sa obávať žiadnych komplikácií, pokiaľ si najskôr dôsledne urobíte domácu úlohu a naučíte …

Mapa stránok: